ClockingIT – narzędzie do pracy grupowej

Narzędzia do pracy grupowej w branży IT to w zasadzie konieczność. Zarządzanie projektami, zadaniami, monitorowanie czasu pracy, podział zadań na poszczególnych członków zespołu, itp. sprawiają, że musimy mieć narzędzie, które nam w tym pomoże. Nawet jeśli pracujemy jako freelancer, to ustalenie sobie dziennego harmonogramu pracy, monitorowanie postępów w pracy nad klientami, czy w końcu zarządzanie czasem bardzo ułatwia pracę. Ale znaleźć narzędzie, które faktycznie spełni swoje zadanie, a nie będzie kulą u nogi jest naprawdę trudne.

W pracy korporacyjnej i jako freelancer czasem współpracujący z kolegami miałem okazję przetestować wiele narzędzi organizujących pracę w zespole (min. Nozbe, dotProject, Collabtive, Tiger, SharePoint, RT). Jedne proste, inne znów bardziej (czasem za bardzo) skomplikowane i mało intuicyjne. Dopiero odkrycie jakiś czas temu clockingIT sprawiło, że przestałem dalej szukać.

Krótko na temat możliwości aplikacji:
Strona główna wygląda bardzo przejrzyście. W standardowym widoku mamy podgląd listy naszych zadań, wykres ilości zadań, listę projektów, do których jesteśmy przypisani, oraz ostatnie czynności wykonywane przez współpracowników.

Dzięki AJAX’ow i widgetom możemy bez problemu zmienić układ widok strony głównej i ilość wyświetlanych informacji. Intuicyjność jest ogromnym atutem clockingIT, w zasadzie po 10-15 minutach oswajania się z programem można bez problemu pracować (oczywiście odkrycie wszystkich opcji zajmie trochę dłużej). Do dyspozycji dla każdego projektu mamy forum (do którego dostęp mają tylko osoby przypisane do danego projektu), oraz Wiki, gdzie możemy budować zasób firmowej wiedzy. Do szybkiej komunikacji posłuży nam wbudowanych chat (mamy podgląd, kto jest akurat online).

W kwestii projektów, mamy możliwość przypisania wielu osób do projektów, z różnymi poziomami dostępów. Dodawanie zadań opiera się o wypełnienie formularza, gdzie oprócz nazwy zadania wybieramy projekt, osobę (lub kilka) do której zadanie zostanie przypisane, typ zadania, priorytet, notatki, możemy również dołączyć pliki, określić deadline i szacunkowy czas zadania.

Ciekawą funkcją jest dodawanie podzadań w formie ToDo (można rozbić zadanie na kilka mniejszych części), odbywa się to z poziomu strony głównej w a dzięki drag & drop możemy dowolnie je przesuwać.

ClockingIT oferuje również zaawansowane raportowanie i wykresy GANTT, co pozwala osobom zarządzającym zespołem na planowanie pracy i przegląd efektywności poszczególnych pracowników.

Na temat wszystkich funkcji clockingIT nie będę się tu rozpisywał – wystarczy zajrzeć tutaj, lub założyć sobie testowe konto.

Używać aplikacji możemy na 3 sposoby. Możemy założyć konto, ściągnąć źródła (plik cit-snapshot.tgz – najbardziej aktualna wersja, tożsama z wersją on-line) i zainstalować na własnym serwerze (wymagane Ruby on Rails), lub zainstalować na localhost (tylko w przypadku, kiedy tylko my będziemy tego używać). Aplikację możemy mieć w naszym ojczystym języku, a tłumaczenie stoi na wysokim poziomie (które sami możemy sobie poprawić, jeśli nam nie pasuje).

Wspominałem że aplikacja jest darmowa?

Reasumując, pracuję na tym narzędzi ok. 5 miesięcy i jestem z niego bardzo zadowolony. Jeśli znacie inne podobne narzędzia podzielcie się nimi w komentarzach.

6 myśli w temacie “ClockingIT – narzędzie do pracy grupowej”

  1. A korzystasz z ich konta, czy masz swoją instalację ? Jeżeli korzystasz z ich hostingu jak oceniasz jego niezawodność ?

    1. Korzystam z obu tych rozwiązań. Jeśli chodzi o konto w serwisie, to jestem bardzo zadowolony z niezawodności. Jeszcze nigdy nie natrafiłem na awarię. Kilka razy miałem wrażenie, że nieco przymula, ale to było chwilowe zjawisko. Tak więc na dzień dzisiejszy śmiało mogę polecić założenie sobie tam konta.

  2. Z moich doświadczeń powiem, że konto na clockingit.com miało poważne problemy z działaniem. Zdarzały się częste błędy serwera uniemożliwiające pracę.

    Instalacja na swoim serwerze z drugiej strony też nie należy do najłatwiejszych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.