Dropbox – wirtualny dysk

Potrzebujesz wygodnego sposobu na backup? Pracujesz na kilku komputerach i chcesz mieć dostęp do plików bez konieczności korzystania z pendrive’ów lub dysków przenośnych? A może współpracujesz zdalnie z kilkoma osobami i potrzebujesz szybko wymieniać pliki. Jeśli jeszcze nie wiesz w jaki sposób można to zrobić szybko i wygodnie to mam dla Ciebie odpowiedź – Dropbox.

Dropbox to wirtualny dysk, gdzie można przechowywać pliki. Usług tego typu na rynku jest już trochę, ale imho dropbox jest jedną z najlepszych. Ciężko też go porównać do typowych składnic plików, ponieważ służy on bardziej do wymiany i synchronizacji plików.

Oprócz tego, że mamy dostęp do swoich dokumentów online, to Dropbox tworzy też folder na naszym dysku – wystarczy przekopiować tam plik, aby rozpoczęła się synchronizacja folderu z kontem online (oczywiście jeśli mamy akurat połączenie z siecią). Możemy więc wykorzystać dropboxa jako miejsce na bezpieczny backup ważnych plików, nawet w przypadku kiedy naszego laptopa porwą kosmici, będziemy mieć dostęp do swoich plików, wystarczy że zalogujemy się na swoje konto dropboxa w przeglądarce.

W dropboxie odnajdziemy 2 foldery Public i Photos. Jeśli chcemy szybko podesłać komuś plik (szczególnie większych rozmiarów) nie musimy katować poczty załącznikami. Wystarczy, że wrzucimy plik do folderu Public, następnie prawym klawiszem z menu kontekstowego wybierzemy Dropbox -> Copy public link i już tylko pozostaje taki link przesłać pocztą lub komunikatorem. Tak samo łatwo wyślemy pojedyncze zdjęcie a nawet galerię zdjęć. W folderze Photos należy stworzyć folder i wrzucić do niego zdjęcia, potem prawy klawisz -> Dropbox -> gallery i już mamy linka, którego możemy rozesłać np. do znajomych, a będzie to wyglądać mniej więcej tak: http://www.dropbox.com/gallery/1020658/1/galeria?h=8a2813

Jeśli używamy 2 komputerów, a zależy nam na szybkim dostępie do plików, to również dropbox jest tutaj niezastąpiony. Wystarczy zainstalować dropboxa na drugim komputerze, na te same dane i mamy gotową synchronizację plików między komputerami.

Dla mnie najważniejszą funkcją dropboxa jest możliwość współdzielenia folderów. Ponieważ pracuję zdalnie, to z każdą z osób mogę zaprosić do współdzielenia innego folderu. Dzięki temu wymiana dokumentów jest bardzo szybka, nie ma konieczności żonglowania wiadomościami e-mail. Niewielką wadą jest to, że osoba zaproszona do współdzielenia folderu, może również zaprosić inne osoby, co czasem może być ryzykowne. Ale jak na razie nie zetknąłem się z koniecznością zrezygnowania z Dropboxa właśnie przez ten mankament.

W podstawowej, darmowej wersji mamy do dyspozycji 2GB na pliki – przestrzeń tą możemy powiększyć, zapraszając inne osoby do korzystania z dropboxa (250MB za jedną). Co ciekawe osoba, która skorzysta z zaproszenia również jest premiowana bonusem 250MB na start. Z bonusów można zyskać do 8GB dodatkowej przestrzeni, co jest imho zupełnie wystarczające w 90% zastosowań. Jak inaczej zwiększyć pojemność w dropboxie? Czasem dostępne są różne akcje promocyjne (opisane w komentarzach), dzięki którym również możemy powiększyć pojemność darmowego konta. Czasem wystarczy napisać feedback, dodać do „śledzonych” na tweeterze, lub wypełnić jakieś niewielkie zadanie. Warto subskrybować blog dropboxa, żeby dowiedzieć się o najnowszych promocjach pozwalających powiększyć pojemność naszego darmowego konta. Dostępne są również płatne pakiety 50 i 100GB.

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość przywrócenia skasowanych plików. Mamy miesiąc na „undelete”. Opcja po zalogowaniu na konto przez przeglądarkę. Dodatkową zaletą jest wieloplatformowość Dropbox’a. Możemy go zainstalować na Windowsie, Linuxie i Macu. Dostępne są też wersje na iPhona, iPada, Androida i Blackberry.

Podsumowując, jest to jedno z narzędzi, bez którego nie wyobrażam sobie pracy.

6 myśli w temacie “Dropbox – wirtualny dysk”

 1. Dropbox to świetny „dysk wirtualny”. Chociaż na dropboxie mam konto już od dawna, to z niego nie korzystałem, jednak tym artykułem bardzo mnie do niego zachęciłeś i właśnie pobieram klienta dropboxa.

 2. Właśnie znalazłem kolejne zastosowanie dropboxa.

  Zainstalowałem sobie apkę dropboxa na Androidzie i już nie muszę podłączać telefonu do komputera za pomocą kabla, żeby wygodnie i szybko transferować pliki między urządzeniami.

  Oczywiście polecam korzystać z takiego sposobu wyłącznie kiedy telefon jest w zasięgu sieci WiFi ;)

 3. Jeśli ktoś posiada maila w domenie .edu (.edu.pl itp też się nadają), to można podwoić ilość miejsca z referali (500 MB zamiast 250). Wystarczy zweryfikować maila w tej domenie na stronie https://www.dropbox.com/edu. Promocja działa wstecz, tzn., że dodatkowe miejsce z referali, które już macie, zostanie podwojone. Enjoy :)

 4. Dropbox swoje, ale jest ciekawsza alternatywa MINUS –

  http://min.us/rVaCbcR

  Zyskujemy na starcie 10 GB po czym przez linki referencyjne rozszerzamy do, UWAGA, aż do 50 GB! (każdy zaproszony użytkownik to dodatkowy 1GB pojemności).

  Fajne nie :) aha 2 GB na jeden plik, jeszcze ciekawiej.

  Należy dodać iż minus posiada fajne programy dla wszystkich systemów desktop oraz mobilnych do zarządzania, udostępniania i czegokolwiek tylko chcemy w tym serwisie (nie musimy logować się na stronę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.